Osteopatia
Osteopata, wykorzystując wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii i biomechaniki, ocenia wpływ czynników fizycznych i psychicznych na powstanie dolegliwości. Założeniem osteopatii jest to, że człowiek posiada naturalne i wrodzone zdolności do samoleczenia, a zadaniem osteopaty jest pobudzanie tych zdolności za pomocą technik manualnych.
Osteopata zajmuje się też zaburzeniami funkcjonowania narządów wewnętrznych (np. ból brzucha) w przypadku wykluczenia przez lekarza poważnych zmian patologicznych.
Zadaniem osteopaty jest zdiagnozowanie przyczyny bólu, który nie zawsze zlokalizowany jest w miejscu występowania dolegliwości. Przykładem może być ból i drętwienie ręki, który nie jest wywołany urazem lub schorzeniem danej części ciała, a uciskiem na kręgosłup, który promieniuje do kończyny górnej.
- kontuzje (skręcenia, zwichnięcia, bóle mięśni i stawów) – powyżej 1 miesiąca
- przeciążenia tkanek miękkich
- wady postawy
- dyskopatia
- kręgozmyk
- ból odcinka szyjnego kręgosłupa
- zespoły korzeniowe (radikulopatie)
- lumbago (również podczas ciąży)
- rwa kulszowa, rwa udowa, rwa ramienna
- zespół mięśnia gruszkowatego
- ból w obrębie miednicy
- ból stawu biodrowego
- ból międzyłopatkowy
- zespół bolesnego barku
- łokieć tenisisty, łokieć golfisty
- zespół kanału nadgarstka
Osteopatia – wskazania
Najczęstszą dolegliwością, z jaką zgłaszają się pacjenci do osteopaty, to ból (np. bóle kręgosłupa lub bóle głowy, w tym m.in. bóle migrenowe), który ogranicza aktywność ruchową i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Pozostałymi wskazaniami są:
Osteopatia znajduje też szerokie zastosowanie w rehabilitacji dzieci i młodzieży, a także sportowców.